Zemesriekstu sviesta pasaulē - kurš labāks?

Zemesriekstu sviesta pasaulē – kurš labāks?

Zemesriekstu sviests, šķiet, ir produkts, par ko ir bijuši tik daudz pretrunīgi viedokļi, cik nu vien var būt. Lielākoties tie rodas tāpēc, ka cilvēki ir ne pārāk informēti par to, kam tad īsti ir jābūt zemesriekstu sviestā un kāds labums no tā vispār var būt.
Viens ir skaidrs – zemesriekstu sviests, ņemot vērā, ka sastāv no riekstiem, kas pēc savas būtības ir kalorijām (bet arī ar uzturvielām!) bagāti, ir ļoti barojošs un lieliski noderēs tiem, kuri var saukt sevi par caurbirām.
Tomēr zemesriekstu sviesta kvalitāte un līdz ar ko arī uzturvielu kvalitāte veikala plauktos atšķiras ļoti būtiski.
Es, protams, ieteiktu zemesriekstu sviestu pagatavot pašam – samalt kafijas dzirnaviņās grauzdētus zemesriekstus, ja nepieciešams pievienot zemesriekstu eļļu vai kādu citu augstvērtīgu eļļu. Taču arī bez tā var iztikt. Pēc malšanas ir mazliet jānogaida, masa ieņems savu formu un saeļļosies pati, tāpēc ar eļļas pievienošanu noteikti nevajadzētu pārspīlēt. Ievēro, ka arī grauzdējot zemesriekstus, tie kļūst mazliet spīdīgi – šajā brīdī tiem izdalās viņu dabiskā eļļa. Ja ir vēlme, var pievienot sāli,cukuru, medu.

Zemesriekstu sviests pēc uzturvērtības, kā jau minēju, ir piesātināts ar kalorijām. To nevajadzētu lietot lielos daudzumos, no tā vajadzētu izvairīties tiem, kuriem ir alerģija.
100 gramos zemesriekstu ir
567 kcal (citos avotos var būt arī ~590)
49g tauki
26g OBV
16g OGH

No tā varam secināt, ka zemesrieksti ir fantastisks augu valsts proteīna avots, kā arī veselīgo tauku avots.

Tāpat zemesriekstos ir atrodams kalcijs, magnijs, dzelzs, B6 vitamīns, mangāns, fosfors, cinks un citi vērtīgi mikroelementi.

Ieejot veikalā, var gadīties mazliet apjukt. Tik liels klāsts ar produktiem…. kuru izvēlēties? Šeit jāņem rokās sava prasme lasīt etiķetes vai arī vienkārši apskatīties uz šo kopsavilkumu un izdarīt secinājumus.

Veicot savu mini pētījumu, izmantoju veikalu Stockmann (rēķināmies ar mazliet augstākām cenām), jo klāsts šeit patiešām nereti ir plašāks.

Nonācu pie dažādiem secinājumiem:

1) Kvalitāte un cena ir cieši saistīti rādītāji, ja var ticēt tam, ko raksta uz etiķetes

2) Ņemot vērā, ka dabiski zemesrieksti satur ~ 570-590 kcal uz 100 gramiem, tad būtiski, pārsniedzot šo skaitli, ir skaidrs, ka masai ir pievienoti tauki, kuri noteikti nenāks par labu

3) Esmu diez gan droša, ka metodoloģija un precizitāte, kā nosaka obv, ogh, taukus un galu galā kcal nav vienāda visu produktu gadījumos

tabula

2

 

1. Par Meridian zemesriekstu sviestu varu teikt, ka biju pārsteigta. Jā, cena nav maza, taču sastāvs – 100% zemesrieksti! Patiešām nebiju iepriekš redzējusi šādu produktu (ok, nav arī tā, ka biju meklējusi). Bet, kas jāpiebilst, ir, ka Stockmann ir atrodams ne tikai Meridian zemesriekstu sviests, bet arī citu riekstu sviesti, piemēram, lazdu riekstu.

2. Rapunzel zemesriekstu sviests uzreiz liek būt skeptiskai, ieraugot “necietinātos palmu taukus”. Lai arī produktam virsū ir rakstīts, ka tas ir organic, palmu tauki sagrauj manas cerības uz pilnvērtīgu produktu. Palmu tauki ir piesātinātās taukskābes, kas ir lēta izejviela, salīdzinot ar augstvērtīgajām eļļām. Ja neesi uz Jūs ar vafelēm, cepumiem, kūkām un pat šokolādi, palasi sastāvu… Palmu tauki ir ļoti biežs viesis mazāk augstvērtīgu produktu sastāvā. Ok, palmu eļļa nevienu nenogalina tūlīt un uzreiz, tā joprojām pēc dažu autoru uzskata ir labāka par dzīvnieku izcelsmes taukiem, tomēr tas nav tas, ko mēs vēlamies redzēt savā zemesriekstu sviestā.

3. Arahisa pasta Panda Kaas sevi pat nesauc par zemesriekstu sviestu. Nu, vismaz godīgi 🙂 Lai nemulsinātu, uzreiz pasaku, ka arahiss ir zemesrieksta sinonīms. Etiķetē redzams, ka satur augu eļļas, taukus… kādus taukus un kādas augu eļļas? Tas nav zināms. Šeit gan pamanīju, ka produkts ir ar teju 2x zemāku cenu kā Stockmannā http://www.asia-shop-lotus.de/shop/?page=detail&id=252 :)) Ja ņem vērā cenas atšķirību un nepievērš uzmanību mistiskajiem taukiem, tad šis variants nav diez ko sliktāks par 2. variantu.

4. Barney’s best zemesriekstu sviests vismaz man automātiski radīja asociācijas ar ASV. Un, jā, tieši šis sviests ir ASV ražojums. 🙂 Līdzīgi kā 2 iepriekšējie produkti – nekas īpašs. Kvalitāte cieš uz peļņas rēķina – atkal tiek pievienotas augu eļļas (nezin kādas) un zemesriekstu sastāvs tikai 90%.

5. Nuteko zemesriekstu sviests, kas ir Latvijas ražojums, šajā gadījumā liek lepoties. 97% zemesriekstu sastāvā un pievienotā eļļa – zemesriekstu eļļa. Tiešām forši! Es personīgi noteikti gribētu, lai no sastāva izslēdz cukuru. Visādi citādi – malači. Protams, cena arī atbilstoši augstāka.

6.Rimi Crunchy zemesriekstu sviests diemžēl absolūti zaudē šajā cīņā. Tikai 78% zemesriekstu un pievienotās lētās eļļas… Skaidrs, kāpēc cena tieši tāda un ne citādāka. Uz akciju šis produkts ir pat zem 2 EUR.

Kopumā skaidrs, ka absolūtie uzvarētāji pēc sastāva ir Meridian un Nuteko zemesriekstu sviesti. Pārējie… visiem ir, kur piekasīties. Par garšu? Būšu godīga- visus neesmu pagaršojusi :). Vienu gan varu pateikt droši, produktos, īpaši šokolādē es personīgi ļoti ātri sajūtu palmu tauku klātbūtni. Šokolāde ir tāda… sviestaina? Nevis uz mēles kūstoša. Pieļauju, ka šeit varētu būt līdzīgi.

Lai nu kā, iesaku būt atbildīgiem pret savu ķermeni un neekonomēt uz to. Ar to es nedomāju, ka ir histēriski jālasa katras burciņas etiķete, tomēr uzmest aci, nesteidzīgi iepērkoties, nenāks par ļaunu.

 

Kurš ir Tavs mīļākais zemesriekstu sviests? Varbūt ir kādas īpašas receptes vai padomi, kā pagatavot vislabāk? 🙂

Dalīties un sekot: