Fitnesa smūtījs & veikala alternatīvas

Fitnesa smūtījs & veikala alternatīvas

Nav noslēpums, ka viens no visvairāk lietotajiem vārdiem saistībā ar virtuves izvirtībām ir tieši smūtijs, kas ir biežs viesis arī manā puncī.

Jā, lielisks dzēriens (hmm… vai tomēr ēdiens?), kas apgādā mūs ar dabiskiem vitamīniem un minerālvielām. Patiesībā – mājās pagatavot to ir pavisam vienkārši, prasa burtiski 2 minūtes – tomēr tam ir nepieciešams sagādāt kvalitatīvus augļus, dārzeņus vai citas sastāvdaļas, kas tuvas sirdij, kā arī mājās jātur pietiekami ērts un jaudīgs blenderis, lai atvieglotu darbošanos virtuvē. Pa šo laiku, kamēr pievēršos dažādiem veselīgiem gardumiem esmu izmēģinājusi vairākus desmitus smūtiju recepšu un, goda vārds, nevaru pateikt, kurš ir vislabākais. Un katram šis “vislabākais” noteikti būs cits.

Tomēr jāsaka uzreiz  – personīgi es no smūtijiem pārtikt cauru dienu nevaru. Drīzāk tas kalpo kā veselīgs našķis vai starpēdienreize (atkarībā no tā, ko liekat iekšā).

Lieliski smūtiji ir, manuprāt, vīriešiem, kuri daudz sporto un ir grūti atrast laiku 5 ēdienreizēm. Šim gadījumam vīrietis ir akceptējis sekojošu recepti ar variējošām sastāvdaļām:

Fitnesa smūtija recepte:

1) 4-6 mazgātas paipalu olas ar visām čaumalām  ( Paipalu olām ir augsta uzturvērtība, tās ir bagātas ar vitamīniem un minerālvielām. Ja salīdzina vistu un paipalu olas, tad vienā paipalu olas gramā ir 2,5 reizes vairāk A vitamīna, 2,8 reizes vairāk B1 un 2,2 reizes vairāk B2 vitamīna nekā vienā vistas olas gramā. Piecās paipalu olās, kuru masa ir līdzvērtīga vienai vistas olai, ir 5 reizes augstāks fosfora un kālija daudzums, 4,5 reizes lielāks dzelzs daudzums. Nesatur holesterīnu un nav salmonelozes draudi)

Internets saka, ka 1 paipalu olā ir 14 kcal. Pieļauju, ka tas ir ar čaumalām. Pieņemsim, ka ar čaumalu ir 20 kcal, tātad 4-6 paipalu olas ir 80-120 kcal

2) auzu pārslas (~50g) ~180 kcal

3) banāns ~100 kcal

4) 100 ml ūdens/bio sojas piens/riekstu piens/kokosriekstu piens vai šo dzērienu kombinācija

~0-200 kcal

5) tējkarote ziedputekšņu ~16 kcal

6) ēdamkarote medus (ja banāns nav kārtīgi nogatavojies) ~64 kcal

7) 1 ēdamkarote kakao  (ja to pievieno, tad visas pārējās garšas noplok) ~16 kcal

8) Spināti sauja (ja ir, labi, ja nav, arī labi) ~7 kcal

Kopā: 463 – 663 kcal (atkarībā no daudzuma un izejvielām) – Sanāk kā kārtīga maltīte, kas gatava minūtes laikā un lieliski noderēs sportistiem! Pievienot, protams, var arī mērcētus riekstus, avokado, linsēklas, klijas utt.

IMG_20150412_144800-1

Savukārt dāmām derēs jebkāda veida salikums ar svaigām ogām, augļiem un ūdeni. Govs pienu likt klāt neiesaku, jo, piemēram, dzelzs ķermenī neuzsūcas kalcija klātbūtnē!

Mans iecienītākais smūtijs:

-100g svaigas vai saldētas upenes (vasaras iekrājumi! mmm!)

-1 banāns (nogatavināts)

-ūdens

-1 ēdamkarote auzu klijas

Skābens un atsvaidzinošs. Ja tomēr par skābu (kā lielākajai daļai), tad lieliski derēs medutiņš. 🙂 Jāsaka gan, ka banāns pilnīgi jebkuru smūtiju, manuprāt, ir spējīgs pārvērst par garšīgu, ja vien pats ir pietiekami salds.

Savukārt, ja smūtijus gatavot ir slinkums, arī veikalā ir atrodamas lieliskas alternatīvas. Tikai uzmanību – labs produkts lēti nemaksās!

Mani lieliski iepriecināja Froosh gardie smūtiji, ar kuriem jau biju iepazinusies Riga Food izstādē. Jau toreiz nopriecājos, ka kvalitatīvi produkti tirgū ienāk aiz vien vairāk, šis ir viens no tiem!

Sastāvā ir… augļi. Un viss. Nekas vairāk! Neviens konservants, krāsviela, emulgators vai vēl kāds brīnums. Pat ne ūdens un ne kripatiņas cukura! Produktu iespējams atrast cenā par 2,35 EUR. Pie tam, tagad ir iznākušas vairākas jaunas garšas, kas . Tāpat smūtiji derēs steidzīgajiem, jo ar vienu pudelīti iespējams uzņemt uzreiz 2 porcijas augļu no ieteicamās dienas devas. Arī kaloriju ziņā būs draudzīgs – vidēji 150 kcal pudelītē. Tiesa – negaidiet, ka no smūtija “pieliksit kuņģi”, tā drīzāk būs garda uzkoda vai našķītis. 🙂

Līdz šim bija pieejamas 3 garšas (melleņu+aveņu, mango+apelsīns, ananass+banāns+kokoss), tagad klāt nākušas vēl 3 garšas.

Protams, smūtijus iespējams pagatavot arī mājās, taču rēķinies, ka ne vienmēr eksotisko augļu sastāvdaļas ir viegli pieejamas un arī ieekonomēt var nemaz tik ļoti nesanākt.

Re, šeit, piemēram, receptes visiem trim jaunajiem smūtijiem!

11186216_1211419012206492_275535453_n

Zvaigznes augļa & yuzu smūtijs
1/2 apelsīns (30%)
½ ābola (16%)
1/4 mango (14%)
1/5 persiku (5%)
1/4 zvaigznes augļa (5%)
sasmalcināts ananāss (5%)
guanabana (5%)
1/4 aprikožu (5%)
yuzu sula (1%)
laima sula (1%)

Biešu & upeņu smūtijs
9 vīnogas (32%)
1/3 banāna (14%)
½ ābola (14%)
10 upenes (13%)
4 ķirši (13%)
biešu sula (5%)

Spinātu & kokosa smūtijs
1 ābols (32%)
1/2 kivi (18%)
1/4 banāna (15%)
spināti (7%)
1/5 guavas (5%)
laima sula (2%)
kokosa piens (2%)
yuzu sula (1%)
saflora ekstrakts & spirulīna koncentrāts

Dalīties un sekot: